Rinkis prekę lietuvišką 2018

Mokslo ir verslo darnos rezultatas – inovatyvi kosmetika

11 16

Jau kelerius metus vienos seniausių šalies vaistinių „Valerijonas“ atstovai, kuriantys natūralios sudėties kosmetiką „Razalija“, gilinasi į aktyvių ingredientų panaudojimą kosmetikos gamyboje. Pritaikyti inovacijas ir mokslo žinias vaistininkai pasitelkė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centro mokslininkus. Jų pagalba pagal ES priemonę Nr. 01.2.1-MITA-K-824 sukurti biotechnologijomis ir moksliniais tyrimais pagrįsti natūralios sudėties kosmetikos „Razalija“ intensyviojo rinkinio produktai veido odos priežiūrai.
Kosmetikos „Razalija“ kūrėja ir vaistinės „Valerijonas“ vadovė Almyra Girdenienė džiaugiasi, kad bendradarbiavimas su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu virto sėkmingu projektu. „Sujungę savo ilgametę patirtį vaistininkystėje su mokslininkų žiniomis galime didžiuotis sukūrę intensyvaus poveikio kosmetikos produktus. Šalies moterims galime pasiūlyti aukštos kokybės kosmetiką su sertifikuotomis ekologiškomis ir natūralios kilmės medžiagomis iš jūros dumblių. Išskirtinė kokybė ir dėmesys produktų sudėčiai visuomet buvo ir yra mūsų prioritetas“, – A. Girdenienė.
Produktai įvertinti ir šalies mastu – rinkinys šiemet parodoje „Rinkis prekę lietuvišką 2018“ buvo įvertintas ekspertų komisijos ir apdovanotas aukso medaliu.

Natūralios sudėties kosmetikos „Razalija“

 

Rinkinį sudaro intensyvusis serumas veidui, intensyvusis kremas veidui ir intensyvusis kremas-kaukė. Produktai sukurti moterims nuo 40 metų. Tuo metu akivaizdžiai sulėtėja odos regeneracijos procesai, oda praranda tonusą, ženkliai padaugėja mimikos raukšlelių aplink akis, nosies ir smakro srityse.
Kosmetikos gaminių sudėtyje panaudoti pažangaus gamintojo „Codif“ (Pranzūcija) natūralios kilmės ir biologiškai aktyvūs ingredientai iš jūros dumblių, kurie akivaizdžiai veikia odos struktūrą. Greitą poveikį užtikrina natūralus egzopolisacharidas EPS Seafill PA, pasiekęs gilesnius odos sluoksnius aktyvina kolageno gamybą. Rudųjų dumblių ekstraktas Matrigenics 14G pastebimai veikia senėjimo procesų paveiktą odą, ypač kaktos, nosies srities ir smakro raukšles. Natūralūs aviečių ir gervuogių ekstraktai, skatinantys odos atsinaujinimą, elastingumą, turi antioksidacinių savybių.

Rezultatas viršijo lūkesčius

Mokslininkų grupei (doc. G. Drakšienė, doc. G. Kasparavičienė, doktorantė L. Pudžiuvelytė, doc. Z. Kalvėnienė) vadovavo prof. Jurga Bernatonienė, nuo 2009 metų aktyviai dirbanti kosmetikos produktų kūrimo srityje ir nuolat dalyvaujanti moksliniuose projektuose su verslo įmonėmis. Anot profesorės, bendradarbiavimo tikslas sutapo su vaistininkų misija. „Siekėme sukurti saugias ir kokybiškas odos priežiūros priemones, į kurių sudėtį įeitų biotechnologiniu būdu sukurtos medžiagos. Tokia mokslo ir verslo sąjunga yra naudinga abiems pusėms: verslas siekia pritaikyti naujausius mokslo laimėjimus, o mokslininkai – išsiaiškinti, ko šiandien rinkai reikia. Bet šiuo atveju laimi ir vartotojai – jiems siūlomas aukštos kokybės produktas“, – sako profesorė.

 

Nuotraukoje (iš kairės į dešinę): doktorantė Lauryna Pudžiuvelytė, doc. dr. Gailutė Drakšienė, vaistinės „Valerijonas“ direktorė Almyra Girdenienė, LSMU Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja prof. dr. Jurga Bernatonienė, LSMU Farmacijos fakulteto dekanė prof. dr. Ramunė Morkūnienė, doc. dr. Giedrė Kasparavičienė ir doc. dr. Zenona Kalvėnienė.

Tačiau tam, kad viskas pavyktų, prireikė pastangų. Sudėtingiausia, anot prof. J. Brnatonienės, buvo parinkti technologijos procesą, kuris užtikrintų, kad pasirinktos medžiagos išliktų stabilios visą produkto naudojimo laikotarpį. „Produkto formulę reikėjo sukurti taip, kad visi receptūroje esantys ingredientai veiktų sinergiškai. Ir po sudėtingų bandymų ir tyrimų, rezultatas viršijo lūkesčius. Tai įrodo saugios ir stabilios preparatų formulės. Produktams atlikti mikrobiologiniai ir visi saugumo reikalavimus užtikrinantys tyrimai, įvertintas produktų poveikis odai. Esu tikra, kad vartotojai drąsiai gali rinktis šiuos kosmetikos gaminius“, – akcentuoja profesorė.

Kosmetikos ateitis prasideda šiandien

„Ne atsitiktinumas, kad šių produktų gamybai pasirinktos medžiagos su įrodytu biologiniu veikimu“, – pažymi vaistininkė ir kosmetikos kūrėja A. Girdenienė. „Inovacijos paliečia vis daugiau sričių. Ne išimtis, kad naujovės turi įtakos ir kosmetikos rinkai. Išpopuliarėjęs natūralumo kultas rodo augantį vartotojų susidomėjimą pažangiais produktais, skatinančiais atsigręžti į gamtos lobynus ir į tai pažvelgti per inovacijų prizmę. Be to, moterys vis labiau suvokia ir įvertina šiurkščią intervenciją, todėl, mano supratimu, vis labiau populiarės biologiškai aktyvi kosmetika, turinti svarią naudą odos priežiūrai ir aplinkai“, – aiškina ji.
Be projekto metu atrinktų aktyvių ingredientų iš jūros dumblių, produktams papildomos vertės pridėjo ir ankstesniuose kosmetikos gaminiuose naudojami natūralūs ingredientai – natūralus biopolimeras Soligel, išgautas biotechnologinio proceso metu panaudojant rhizobia bakterijas, esančias ant saulėgrąžų šaknų ir drėkinančias augalą, taip pat aktyvus ingredientas Neurophroline, pelnęs aukso apdovanojimą inovacijų kategorijoje (in-cosmetics, 2016) ir Yogurtene Balance, padedantis išsaugoti odai naudingus mikroorganizmus.

Nuotraukoje (iš kairės į dešinę): LSMU Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja prof. dr. Jurga Bernatonienė ir vaistinės „Valerijonas“ direktorė Almyra Girdenienė.

Nuotraukoje (iš kairės į dešinę): LSMU Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja prof. dr. Jurga Bernatonienė ir vaistinės „Valerijonas“ direktorė Almyra Girdenienė.

Plačiau apie bendradarbiavimą pasakoja prof. dr. Jurga Bernatonienė:

Jūsų patirtis kosmetikos produktų kūrimo srityje?
Kosmetikos produktų kūrimo srityje dirbu nuo 2009 m. Iš pradžių dirbau LSMU vaistinėje, nuolat dalyvauju įvairiose moksliniuose projektuose. Nuo 2014 m. kartu su kolegomis intensyviai bendradarbiauju su įvairiais verslo subjektais mokslo – verslo projektuose. Per pastaruosius ketverius metus į mūsų universiteto mokslininkus kreipėsi 24 gamintojai (su jais pasirašytos 34 bendradarbiavimo sutartys), iš šio skaičiaus didžioji jų dalis (apie 75 proc.) norėjo bendradarbiauti būtent kosmetikos produktų gamybos srityje. Šiandien dalis tokių gaminių jau yra rinkoje.

Asmeniniai ir komandos, prisidėjusios prie šio projekto, tikslai ir iššūkiai.
Kuriant produktus UAB „Valerijono vaistinė“ dalyvavo penkių mokslininkių komanda (doc. Gailutė Drakšienė, doc. Giedrė Kasparavičienė, doktorantė Lauryna Pudžiuvelytė, doc. Zenona Kalvėnienė. Šiai komandai vadovavo prof. Jurga Bernatonienė ). Odos ligos – didžiulė sveikatos problema pasauliniu mastu. Lietuvos higienos instituto duomenimis, odos ir poodžio ligomis 2016 m. sirgo 8 proc. suaugusiųjų ir 14 proc. vaikų. Jungtinėse Amerikos Valstijose odos liga diagnozuojama vidutiniškai kas ketvirtam gyventojui; prieš dešimtmetį šių ligų diagnostikai ir gydymui išleista 86 mlrd. JAV dolerių, skaičiuojama, kad 2020 m. šie kaštai jau bus dvigubai didesni. Tai puikiai įrodo, kad odos priežiūros gaminių kūrimas yra šiandienos aktualija. Bendradarbiaujant su UAB „Valerijono vaistine“, pagrindinis tikslas buvo – sukurti saugias (noriu pabrėžti saugias) ir kokybiškas odos priežiūros priemones, į kurių sudėtį įeitų biotechnologiniu būdu sukurtos medžiagos – eksopolisacharidai iš jūrų planktono, rudieji dumbliai ir kt. Sudėtingiausia buvo parinkti technologijos procesą, kuris užtikrintų, kad šios medžiagos išliktų stabilios visą produkto naudojimo laikotarpį. Produkto formulę sukurti reikėjo taip, kad visi receptūroje esantys ingredientai veiktų sinergiškai. Produktų išskirtinumui pridėtinę vertę duoda ir naudojami natūralūs aviečių ir gervuogių ekstraktai, pasižymintys antioksidacinėmis savybėmis, kurie skatina odos atsinaujinimą, suteikia jai elastingumo.

Kokie yra šių produktų išskirtinumas ir reikšmė kosmetikos pramonėje?
Didelis šių produktų privalumas – saugios ir stabilios preparatų formulės, pagrįstos moksliniais tyrimais. Produktų gamybai naudotos aukštos kokybės medžiagos. Produktams atlikti visi saugumo reikalavimus užtikrinantys tyrimai, įvertintas produktų poveikis odai, atlikti mikrobiologiniai tyrimai. Esu tikra, kad gyventojai drąsiai gali rinktis šiuos kosmetikos gaminius odos priežiūrai.

Ingredientų parinkimas moksliniu požiūriu. Kodėl atrinkti būtent tokie: aviečių ir gervuogių ekstraktai, jūros dumbliai?

Produktų gamybai buvo pasirinktos medžios, kurių biologinis veikimas jau yra įrodytas. Produktų gamybai buvo panaudoti pažangaus gamintojo „Codif“ (Pranzūcija) natūralios kilmės ir biologiškai aktyvūs ingredientai iš jūros dumblių – vakamo esteris (wakamic ester), kuris geba aktyvinti odos pagrindinių ekstraląstelinės matricos dalių – kolageno, elastino ir hialurono – sintezę. Rudųjų dumblių žinomas farmakologinis veikimas – senėjimo procesų paveikto grožio trikampio (angl. „Triangle of Beauty“) – akių, nosies ir smakro sritis, korekcija. Produktų sudėtyje esantys eksopolisacharidai iš jūros planktono yra didelio molekulinio svorio polimerai, kurių struktūra labai panaši į odos. Šie odai giminingi junginiai stimuliuoja kolageno ir elastino sintezę. Produktų formulė praturtinta aviečių ir gervuogių ekstraktais, kurie pasižymi stipriu biologinu aktyvumu.

Kokia, jūsų manymu, kosmetikos ateitis mokslo požiūriu?
Kosmetikos gaminių apibrėžimo sąvoka yra labai plati. Tai medžiagos ar jų mišiniai, skirti išorinėms žmogaus kūno dalims – epidermiui, plaukams, nagams, lūpoms, išoriniams lyties organams, taip pat – dantims ir burnos ertmės gleivinei. Kosmetikos gaminiams priskiriamos ir priemonės, skirtos kūno apsaugai, valymui, kvepinimui ar kvapų pašalinimui, išvaizdos korekcijai ir kt. Šiandienė situacija rinkoje rodo, kad kosmetikos gaminiai turi labai didelę paklausą, nes tai yra kasdienio vartojimo prekė. Turbūt nerastume nė vieno žmogaus, kuris kiekvieną dieną nepavartotų nors vieno kosmetikos gaminio. Tačiau kad ir apie kokią kosmetiką ar jos rūšis, tipus ir vartotojų poreikius kalbėtume, pirmiausia pageidaujama, kad sukurtas kosmetikos gaminys būtų saugus ir kokybiškas, kartu – kuo mažesnės kainos. Na, o kalbant apie šiandienes tendencijas, tenka pripažinti, jog jau yra sukurta tokia kategorija kosmetikos gaminių, kurie pasižymi labai greitu pageidaujamu efektu. Pavyzdžiui, raukšles naikinantys kremai, odą išlyginantys per kelias minutes ar keliolika sekundžių! Tokie kosmetiniai gaminiai pasaulyje šiandien yra labai populiarūs, jų galima įsigyti ir Lietuvoje. Tiesa, šių produktų veikimas yra momentinis – ne ilgalaikis. Tarkime, užsitepus kremu, poveikis juntamas 8 valandas. Tačiau tai nė kiek nemenkina šios kosmetikos paklausos! Manau, kad ateityje šie produktai bus dar labiau ištobulinti. Taip pat labai paklausūs preparatai su biotechnologinėmis medžiagomis – jie šiuo metu intensyviai kuriami. Malonu pasidžiaugti, jog ir į mus kreipiasi įmonės su užsakymais ir pageidavimais, kad sukurtume odos priežiūrai skirtus preparatus būtent su biotechnologinėmis medžiagomis. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedroje ir Farmacinių tyrimų institute dirbantys mokslininkai pajėgūs ne tik atlikti tyrimus ir parengti rekomendacijas gamintojams, bet ir iš vertingų žaliavų sukurti inovatyvius gaminius – ir kaip galutinius, ir kaip tarpinius produktus, kurie gali būti naudojami gaminant odos priežiūros ar medicinos priemones.

Verslo ir mokslo sąjunga – kokie privalumai ir kokie iššūkiai?
Verslininkai dažnai nežino, kad galima kreiptis į mokslininkus ir sulaukti pagalbos. O ko reikia verslo įmonėms? Verslo įmonėms reikia greito galutinio produkto, paruošto kokybiškai, greitai komercializuojamo ir duodančio realų pelną. Mokslo ir verslo bendradarbiavimas naudingas abiem pusėms: verslas gali pasinaudoti naujausiais mokslo laimėjimais, o mokslininkams aiškiau, ko šiandien reikia rinkai. Geriausias tokio bendradarbiavimo rezultatas – į rinką išleisti išskirtiniai produktai. Danus mokslo ir verslo bandradarbiavimas ir jo metu pasiekti rezultatai Farmacijos fakultete suformavo stiprią trejybę: studijos, mokslas, verslas. Kai ši trejybė eina koja kojon, visų pirma, išlošia studentai. Jie gauna pačias naujausias studijų ir mokslo žinias. Farmacijos sektorius yra kintantis ir jam ruošiami naujos kartos specialistai, kurie baigia studijas prisidės prie visuomenės sveikatinimo didinimo.

 

Intensyvųjį rinkinį galite rasti el. parduotuvėje.

Žymos:, , , ,

Susiję įrašai